​​Lot en zijn dochters [achterzijde] by Albrecht Durer - omstreeks 1496-1499 - 52,4 × 42,2 cm ​​Lot en zijn dochters [achterzijde] by Albrecht Durer - omstreeks 1496-1499 - 52,4 × 42,2 cm

​​Lot en zijn dochters [achterzijde]

olieverf op panel • 52,4 × 42,2 cm
  • Albrecht Durer - 21 mei 1471 - 6 april 1528 Albrecht Durer omstreeks 1496-1499

Gisteren presenteerden we de voorzijde van dit prachtige schilderij - mis het niet!

Dit tafereel is geschilderd op de achterzijde van Madonna met Kind van Dürer. Het verhaal van Lot en zijn dochters komt uit het negentiende hoofdstuk van het bijbelboek Genesis. Op de voorgrond zijn Lot en zijn twee kinderen afgebeeld op de vlucht voor de verwoesting van Sodom en Gomorra, die uitbarsten in verblindende vuurexplosies in de achtergrond.  De vrouw van Lot is linksboven te zien op het pad in de verte. Zij is veranderd in een zoutpilaar, omdat ze het goddelijke gebod heeft genegeerd door achterom te kijken naar het vergeldingsschouwspel.

Deze voorstelling was belangrijk vanwege de morele les die het leerde. Net als bij het verhaal van Noach en de zondvloed, was dat van Lot en de verwoesting van Sodom en Gomorra een allegorie, die de macht van God om de rechtvaardigen te redden laat zien.

Aangezien de combinatie van het verhaal van Lot en de Maagd en Kind extreem ongebruikelijk is, blijft de preciese relatie tussen de twee afbeeldingen onduidelijk.  Ze kunnen echter worden begrepen als voorbeelden van de waarde van een goed leven en de alomtegenwoordige genade van God, vooral als de Madonna met Kind op de voorzijde was bedoeld als een particulier religieus beeld.

- Clinton Pittman

Ken je het beroemde "Zelfportret op 28-jarige leeftijd"? Lees hier over dit meesterwerk op DailyArt magazine.